Kiedy sadzić ogórki gruntowe – poradnik

Ogórki to jedno z najchętniej uprawianych warzyw w przydomowych ogrodach oraz na profesjonalnych plantacjach. Jest to bardzo cenione warzyw za walory smakowe, jako dodatek do surówek i dań głównych. Bardzo często bywa wykorzystywany do przechowywania na zimę jako konserwowy lub kiszony.

Kiedy sadzić ogórki

Optymalnym okresem sadzenia ogórków do gruntu jest po zagwarantowaniu, że groźba przymrozków już minęła, czyli zwykle po 15 maja w Polsce. Wcześniejsze sadzenie ogórków jest możliwe, ale trzeba pamiętać, że rośliny muszą mieć dostatecznie ciepło i światło, aby się dobrze rozwijać. Nasiona ogórków kiełkują w temperaturze powyżej 16 stopni Celsjusza, a w temperaturze poniżej zera młode rośliny giną.

Ostatnie ogórki, na zbiór jesienny można wysiewać pod koniec czerwca.

Ogórki preferują miejsca słoneczne i ciepłe, z dobrze przepuszczalną, bogatą w składniki odżywcze glebą. Powinno się sadzić je w rzędach, zachowując odległość między roślinami co około 30-40cm. Pomiędzy rzędami stosujemy odległość około 80 – 100 cm.

Jeśli chodzi o nawożenie, to najlepiej jest zastosować nawóz organiczny, taki jak kompost lub obornik. Nawozy te stosujemy przed sadzeniem, dokładnie mieszając je z wierzchnią warstwą gleby.

W przypadku niedoboru wody, ogórki wymagają regularnego podlewania, najlepiej rano lub wieczorem, aby uniknąć polewania rozgrzanych liści zimną wodą. Podlewając ogórki nie wolno polewać łodyg i liści, ponieważ na mokrych roślinach szybciej rozwijają się choroby grzybowe.

Warto pamiętać, że ogórki to rośliny, które wymagają wsparcia w postaci podpór, dlatego warto zastosować kratki lub słupki i sznurki, po których będą mogły się piąć pędy roślin.

Po posadzeniu warto przykrywać grządki w ogórkiem przy pomocy agrowłókniny wiosennej p23, która chroni przed spadkami temperatury oraz przed nadmiernym parowaniem wody z podłoża.

Jakie stanowisko lubi ogórek

Ogórki to rośliny, które preferują stanowiska słoneczne i ciepłe. Potrzebują dużo światła, aby rosnąć i dobrze plonować.

Ogórki lubią gleby przepuszczalne, bogate w składniki odżywcze i próchnicę. Gleby te powinny być lekko kwaśne lub ph zbliżonym do neutralnego. Potrzebują również dużo przestrzeni, aby się rozwijać, dlatego powinny być sadzone w odległości co najmniej 30-40cm od siebie.

Jeżeli chodzi o warunki klimatyczne, to ogórki są roślinami ciepłolubnymi, z rodziny warzyw dyniowatych, które nie lubią niskich temperatur. Dlatego powinny być sadzone po upewnieniu się, że ryzyko przymrozków już minęło, zwykle jest to w połowie maja w Polsce.

Ogórki są też roślinami, które nie lubią nadmiernej wilgoci, dlatego trzeba unikać sadzenia ich w miejscach zamulonych i zalewowych. Są również bardzo wrażliwe na susze, dlatego potrzebują regularnego podlewania, zwłaszcza w czasie braku opadów atmosferycznych.

Podsumowując, najlepsze stanowisko do uprawy ogórka to miejsca słoneczne, ciepłe, przepuszczalne, bogate w składniki odżywcze i próchnicę, z dala od przymrozków i zalewania.

Jakie odmiany ogórka warto posadzić w ogrodzie

Istnieje wiele odmian ogórków, które mogą być uprawiane w zależności od twoich potrzeb i preferencji. Oto kilka popularnych odmian, które są uważane za dobre i zbierają bardzo dobre opinie wśród internautów:

  1. ’Octopus’: Ta odmiana jest łatwa w uprawie, odporna na choroby i ma smaczne, soczyste owoce. Ma dobre plony, nawet w trudnych latach, owoce nadają się do jedzenia na surowo oraz do kiszenia i konserwowania.
  2. ’Partner’: Ta odmiana jest popularna ze względu na swoją odporność na choroby i dobre plony. Owoce tej odmiany są małe i cienkie, nie mają tendencji do szybkiego przerastania.

Ważne jest, aby wybrać odmianę, która jest odporna na choroby i pasująca do warunków pogodowych oraz warunków glebowych. Warto też skonsultować się z doświadczonym hodowcą lub pracownikiem Ośrodka Doradztwa Rolniczego, którzy mogą dostarczyć szczegółowych informacji na temat odpowiednich odmian dla danego regionu.

Sadzić do gruntu czy obić rozsadę

Każda z tym metod sadzenia ogórków ma wady i zalety, idealnie byłoby część roślin posadzić do gruntu a z reszty nasion przygotować rozsadę w doniczkach wypełnionych dobrej jakości glebą. Rozsadę można przygotować na około 3-4 tygodnie przed planowanym wysadzeniem na miejsce stałe. Można ją przygotować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *